Adıyaman’da köylüler tesadüfen buldu. Askeri helikopter bulunduğu yerden hemen aldı

Gerger ilçesindeki 1650 rakımlı Kımıl Dağı’nda, yöre insanları tarafından 26 Eylül 2023’te Kommagene uygarlığına ait Nemrut Dağı’ndakine benzer bir kült (kutsal) alan ve eteklerinde biri ikiye bölünmüş 2 stel bulunmuştu.

Apollon Mitras ile Kral Antiochos’un tokalaşma sahnesinin yer aldığı 1.3×1.76 ölçülerinde olan 3.5 tonluk stel ile iki tarafında kitabelerin bulunduğu 1,16×1.76 ebatlarında ve 2 ton 200 kilo ağırlığındaki diğer stel geçen Eylül ayında Perre Antik Kent’e nakledildi.

Pisa Üniversitesi’nden Margherita Facella ve Oxford Üniversitesi’nden Charles Crowther, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alarak, stellerdeki yazıtlar üzerine çalışma yaptı.

İkiye bölünen ve üzerinde Apollon Mitras ile Kral Antiochos’un tokalaşma sahnesinin bulunduğu steli araya pim atılarak özel yapıştırıcılar ile birleştiren Gaziantep Restorasyon, Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürü Ayşe Ebru Çorbacı ve beraberindeki ekip, stele derin ve kılcal çatlaklara hidrolik kireç bağlayıcı bir harç ile estetik dolgu yapmaya başladı.

Yapılan estetik dolguyla yağmur suyunun stellerin içine girişine engel olunması ve iyi görülmesi hedefleniyor.

MÜZELER HAFTASI’NDA ZİYARETE AÇILACAK

Toplam 4 gün sürecek olan çalışmadan sonra Perre Antik Kent nekropol alanının kuzeydoğusunda kaidelere yerleştirilen steller, Müzeler Haftası’nda yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak.

“ASKERİ HELİKOPTER İLE ADIYAMAN’A GETİRDİK”

Stellerin taşınmasına yönelik bilgilendirmede bulunan Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, bu iki stelin tespit edilmesinin ardından Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna başvurarak, stellerin bulunduğu kült alanının sit alanı olarak tescil ettiklerini belirtti.

Ardından 26 Eylül 2023 yılında askeri helikopter ile bu eserleri Gerger’den alıp, Adıyaman’a getirdiklerini belirten Alkan, burada yapılan restorasyon ve konservasyon çalışmalarının ilk etabının ardından Perre Antik Kenti’nde kaidelerine yerleştirdiklerini ifade etti.

KÖYLÜLER BULDU

Gerger ilçesine bağlı Onevler köyü Kımıldağı yakınlarında 26 Eylül 2023’te kabartma heykel gören köylüler, durumu Adıyaman Müze Müdürlüğüne bildirmiş, inceleme yapan ekipler, bölgenin kült (kutsal alan) alan olduğunu belirlemişti.

Ekipler, alanda tokalaşma sahnesinin olduğu kabartma ile yazıtların yer aldığı steller bulmuştu.

Bölgenin sarp kayalık olması nedeniyle eserler askeri helikopterle halatlar yardımıyla Perre Antik Kenti’ne taşınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir